telefón: 0903/255 024
mail: andrassy@andrassy.sk
adresa:
Primaciálne nám. 1
814 99 Bratislava

Fico ako fenomén moci

Úradujúci predseda vlády, a zatiaľ jediný predseda strany Smer, výrazne dominuje slovenskej politickej scéne minimálne jedno desaťročie. Do bažín vrcholnej politiky však vstúpil oveľa skôr, na začiatku deväťdesiatich rokov minulého storočia vo farbách bývalej SDĽ. Osobne som mal teda možnosť spoznať ho na začiatku jeho aktívneho účinkovania v politike, na mítingoch pred voľbami v roku 1992. Vtedy to bol ešte neznámy človek, mladý právnik, ktorý napriek čerstvým udalostiam z novembra ´89 otvorene diskutoval o otázkach trestu smrti, nebál sa verejne hovoriť o odkaze SNP či pozitívnych projektoch bývalého zriadenia. Aj dnes mám pred očami míting v Gelnici, kde sa bez ostychu postavil za radového člena bývalej komunistickej strany, ktorého mali snahu vyhodiť zo zamestnania len preto, že do "červenej" strany vstúpil preto, že tam bol jeho starý otec účastník odboja, i otec ako robotník, ktorý živil poctivou prácou v hladovej doline siedmich súrodencov.

Fico bol a stále bude fenoménom politickej scény, ide o človeka, ktorý takpovediac bez prestávky ide na plný plyn. V jeho prípade len ťažko postrehnete, že je týždeň po volebnej súťaži alebo mesiac pred ňou. Viacerí odborníci si kladú otázku, ako to zvláda nielen z vecného, ale i z fyzického hľadiska. Odpoveď je jednoduchá, ale len ťažko predstaviteľná. Verejnej moci, jej pozitívnym i negatívnym odtieňom, podľahol v celom svojom človečenstve a svoje pôsobenie v politike berie ako prácu na plný úväzok. Osobné i pracovné nasadanie však nie vždy vyžaduje aj od kolegov, spolupracovníkov, a preto nie je ničím výnimočným, že sa po jeho chrbte, vďaka jeho nasadeniu, môžu viezť ľudia, ktorí by nikdy nič neznamenali. Na dosiahnutie falošného úspechu im stačí jeho priazeň, priazeň, ktorú získali vďaka falošným lichôtkam, bezbrehému poklonkovaniu a nekritickému pohľadu na dianie okolo nich.

Ficov úspech je znásobený výlučne jeho vlastným citom pre realitu a ochotu učiť sa v čase, keď mu to bolo dovolené. Ide hlavne o obdobie jeho pôsobenia v pozícii podpredsedu SDĽ, ale aj počas vynúteného štvorročného pôsobenia v opozícii počas druhej Dzurindovej vlády. Nie je totiž bežné, aby si vrcholný politik nechal hovoriť do toho, ako má komunikovať, ako vťahovať ľudí do dialógu, ako pri rozhodovaní myslieť nielen na vyššie princípy, ale aj peňaženku ľudí. Zladiť mieru zodpovednosti za rozhodnutia s únosnosťou pre slabších sa však nedá naučiť od žiadneho poradcu či odborníka. Takúto empatiu musíte mať v sebe, nehovoriac o tom, že talentom je tiež schopnosť využiť túto výnimočnosť v praktickom živote. Napriek viac ako dvadsaťročnému pôsobeniu úradujúceho premiéra na politickom bojisku je potrebné byť neustále v pozore. Môže totiž prísť nečakaný úder, ktorého autormi budú ľudia, ktorí vďaka lichoteniu chceli neustále získavať pozornosť a dôveru svojho pána...

 
 
  Ľubomír Andrassy | Agenda | Galéria | Kontakt