telefón: 0903/255 024
mail: andrassy@andrassy.sk
adresa:
Primaciálne nám. 1
814 99 Bratislava

Agenda

"Hovoriť znamená veľa, ale mlčanie je často viac ako zlato. Myslím si, že toto pravidlo sa aj v mojom živote viackrát potvrdilo. Napriek tomuto poznaniu mám stále chuť verejne povedať svoj názor. Ako vnímam spoločenské dianie, ako sa pozerám na dianie okolo seba vo sfére verejnej. Ak mate záujem spoznať môj uhol pohľadu na aktuálne témy, nech sa páči. Som Vám vďačný, že si moje myšlienky prečítate."

Škandinávsky model. Prečo áno?!
PhDr. Ing. Ľubomír ANDRASSY, doktorand FPVaMV UMB v Banskej Bystrici (2006)

Škandinávske krajiny – Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko a Švédsko sú takpovediac čmeliakmi Európy. Zdajú sa nám príliš ťažké na to, aby lietali. Prekvapia nás však svojou rýchlosťou, čulosťou a pevnosťou.

Fico ako fenomén moci
Úradujúci predseda vlády, a zatiaľ jediný predseda strany Smer, výrazne dominuje slovenskej politickej scéne minimálne jedno desaťročie. Do bažín vrcholnej politiky však vstúpil oveľa skôr, na začiatku deväťdesiatich rokov minulého storočia vo farbách bývalej SDĽ.

Cesta ako symbol sporu a dohody
Otvorenosť samosprávy znamená aj to, že nielen volení predstavitelia, ale aj zamestnanci úradu sú pod kontrolou, sú vystavení väčšej kritike zo strany verejnosti. Otvorenosť dáva tým, ktorí sa zaujímajú o veci verejné, možnosť vstupovať do prípravy, pripomienkovania rozhodujúcich dokumentov ich mesta.

Kto vládne našej politike
Novembrové voľby amerického prezidenta stáli niekoľko miliárd amerických dolárov. Ostatné parlamentné voľby v Nemecku sa vyšplhali k stovkám miliónov eur.

Krízu porazia len odvážne riešenia
Finančná kríza máta Európou i Slovenskom piaty rok a veľmi trpezlivo skúška ľudí a hlavne politické elity. Výsledkom zjednodušených rozhodnutí prijímaných na národnej i európskej úrovni je čoraz väčšie zacyklovanie sa v bludnom kruhu. Politici svoju neschopnosť prijať, alebo aspoň ponúknuť, odvážne riešenia, prekrývajú dvoma bájkami.

Prvý rok Ivety Radičovej
Prvý rok Radičovej vlády zatiaľ najviac žičí Ficovmu Smeru. Povolebné gestá radosti lídrov pravicových strán sa rýchlo premenili na Pyrrhovo víťazstvo ešte stále úradujúcej premiérky.

O obyčajných ľuďoch
Obyčajní ľudia nemajú politikov radi. Podľa väčšinového názoru obyčajných Slovákov sú všetci politici rovnakí, rovnako kradnú, bez začervenania klamú a občanov potrebujú len v deň volieb, aby opäť a bez väčšej námahy získali vyhriatu stoličku.

Odsúdený na samovládnutie
Rozhodnuté. Druhá marcová sobota sa zapíše do histórie. Po takmer 23 rokoch od ukončenia vlády jednej strany, opäť nastal čas na moc štátostrany.

Strach a úloha pre Fica
Dva najzákladnejšie fenomény mocenského zápasu vymedzili priestor pre delenie hlasov v marcových voľbách. Prvým bol fenomén nádeje.

História sa opakuje
Udalostí posledných týždňov, ale aj dlhodobejšie správanie KDH potvrdzuje pravidlo, že ľudia sú nepoučiteľní a často opakujú chyby, ktoré pred nimi už urobili iní.

Čo stojí za prečítanie...
Dovolenka to je aj čas na knihu, Ideálne takú, ktorá neponúka jednoduché vzorce uponáhľanej, takmer bezzásadovej doby.

Reforma slepej ulice
Vládne rozhodnutia pravicových koalícií sú analytikmi i médiami často označované za reformné. Zmeny v daňovej, odvodovej politike, sociálnej či zdravotníckej oblasti chcel len málokto vnímať v ich širšom a dlhodobejšom horizonte.

Účel svätí prostriedky
Výrok Niccola Machiavelliho používajú v moderných, demokratických systémoch spravidla len analytici politického, verejného života, nie jeho priami aktéri.

Vládnutie kabinetu Ivety Radičovej
Aká fráza sa stane najvýstižnejším vyjadrením prvých deviatich mesia- coch vládnutia koalície Ivety Radičovej?

 
 
  Ľubomír Andrassy | Agenda | Galéria | Kontakt